Wspieraj wolne media

Lider szczytu klimatycznego powiedział, że za koniecznością wycofywania paliw kopalnych nie stoją żadne dowody naukowe

3
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/EPA/ALI HAIDER

Sultan al-Dżaber, przewodniczący konferencji klimatycznej COP28, stwierdził, że “nie ma żadnych dowodów naukowych”, które mówią, że wycofywanie się z paliw kopalnych pozwoli ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5 stopnia C.

  • W Dubaju trwa kolejna edycja światowego szczytu klimatycznego ONZ (COP28). Wydarzenie potrwa do 12 grudnia.
  • Sultan al-Dżaber powiedział, że wycofywanie paliw kopalnych nie umożliwi zrównoważonego rozwoju, “chyba że chcemy zabrać świat z powrotem do jaskiń”.
  • Przewodniczący konferencji COP28 jest również dyrektorem generalnym ADNOC, państwowej spółki naftowej Zjednoczonych Emiratów Arabskich, co wielu obserwatorów postrzega jako poważny konflikt interesów.
  • Zobacz także: Za co w pierwszej kolejności powinien zabrać się nowy rząd? Na którym miejscu znalazło się in vitro?

W Dubaju trwa kolejna edycja światowego szczytu klimatycznego ONZ (COP28). Wydarzenie potrwa do 12 grudnia. W niedzielę brytyjski dziennik “The Guardian” ujawnił, że sułtan al-Dżaber powiedział, że wycofywanie paliw kopalnych nie umożliwi zrównoważonego rozwoju, “chyba że chcemy zabrać świat z powrotem do jaskiń”.

Nie sądzę, że będziesz w stanie pomóc w rozwiązaniu problemu klimatycznego poprzez wytykanie palcami lub przyczynianie się do polaryzacji i podziałów, które już mają miejsce na świecie. Pokaż mi rozwiązania. Przestań wytykać palcami - powiedział szef COP28 do Mary Robinson, przewodniczącej wpływowej grupy liderów The Elders, byłej prezydent Irlandii i byłej wysokiej komisarz ONZ ds. praw człowieka.

Te “niezwykle niepokojące”, jak stwierdzili niektórzy naukowcy, i sprzeczne ze stanowiskiem sekretarza generalnego ONZ António Guterresa komentarze podały 21 listopada podczas transmitowanej online debaty She Changes Climate.

“The Guardian” przypomniał, że al-Dżaber jest nie tylko przewodniczącym konferencji COP28, ale również dyrektorem generalnym ADNOC, państwowej spółki naftowej Zjednoczonych Emiratów Arabskich, co wielu obserwatorów postrzega jako poważny konflikt interesów. 

Ponad 100 krajów już teraz popiera stopniowe odchodzenie od paliw kopalnych, a to, czy ostateczne porozumienie COP28 wzywa do tego, czy też używa słabszego języka, takiego jak “stopniowe zmniejszanie”, jest jedną z najbardziej zaciętych kwestii na szczycie i może być kluczowym wyznacznikiem jego sukcesu. Głębokie i szybkie cięcia są konieczne, aby doprowadzić emisje paliw kopalnych do zera i ograniczyć szybko pogarszający się wpływ na klimat.

Czytaj także: Światowy szczyt klimatyczny COP28. Guterres chce zmusić firmy do rezygnacji z paliw kopalnych

Robinson: Kryzys krzywdzi kobiety i dzieci

Zdaniem Robinson “jesteśmy w absolutnym kryzysie, który krzywdzi kobiety i dzieci bardziej niż ktokolwiek inny”.

Dzieje się tak dlatego, że nie zobowiązaliśmy się jeszcze do stopniowego wycofywania paliw kopalnych. To jedyna decyzja, jaką może podjąć COP28, a pod wieloma względami, ponieważ jesteś szefem ADNOC, możesz podjąć ją z większą wiarygodnością - powiedziała sułtanowi. 

Gdy Robinson zauważyła, że jego spółka inwestuje w zwiększenie wydobycia paliw kopalnych w przyszłości, al-Dżaber odpowiedział, że Robinson czyta własne media, “które są stronnicze i są w błędzie”.

Źródło: theguardian.com

Sonda
Wczytywanie sondy...
3
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo