Wspieraj wolne media

Liczba dokonanych egzekucji najwyższa od 5 lat. Jakiej części świata dotyczą najbardziej niepokojące dane?

2
0
2
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Raport Amnesty International wskazuje, że w 2022 roku liczba wykonanych kar śmierci była wyższa o 53 proc. niż rok wcześniej.

Coroczny raport na temat stosowania kary śmierci na świecie opublikowany przez Amnesty International wskazuje, że w ubiegłym roku odnotowano największą liczbę ofiar w ciągu ostatnich pięciu lat. Dane wskazują na 883 egzekucje osób skazanych na karę śmierci, co oznacza wzrost o 53 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i jest najwyższą liczbą od 2017 r.

Kara śmierci zniesiona w ponad połowie krajów świata

Rzecznik włoskiego Amnesty International, Riccardo Noury dodaje, że kara śmierci została zniesiona w ponad połowie krajów świata, 112 państw całkowicie jej nie stosuje, a w 23 krajach de facto jej nie wykonywano przez ostatnie dziesięć lat lub podjęły one zobowiązanie do jej zawieszenia. 

Kolejne dziesięć państw zniosło karę śmierci za pospolite przestępstwa. Łącznie zatem 144 kraje zniosły karę śmierci w prawie lub w praktyce; 55 krajów ją utrzymuje, ale te, które wykonują wyroki śmierci, stanowią jedną trzecią. Noury wskazuje, że nadzieja przychodzi z Afryki.

Bliski Wschód rekordzistą 

Noury zaznaczył, że najbardziej niepokojące dane pochodzą z Bliskiego Wschodu, szczególnie z Iranu i Arabii Saudyjskiej. Okazuje się, że prawie 90 proc. kar śmierci odnotowano w tych właśnie krajach, gdzie dochodziło do silnych represji z powodu protestów opozycji. 

W tych dwóch krajach wznowiono stosowanie kary śmierci jako jedynej strategii w walce przeciwko przestępstwom narkotykowym. Osobnym problemem pozostają Chiny, skąd dociera niewiele informacji, ponieważ praktyka ta jest objęta tajemnicą państwową. Szacunki wciąż mówią o tysiącach egzekucji. W 2022 roku sześć krajów całkowicie lub częściowo zniosło karę śmierci. Jak zawsze najwięcej nadziei przychodzi z Afryki Subsaharyjskiej. Cztery z tych krajów pochodzą z tego regionu -Republika Środkowoafrykańska, Sierra Leone, Gwinea Równikowa oraz Zimbabwe - powiedział Radiu Watykańskiemu.

Czytaj także: Prigożyn podważa sens decyzji Putina o tzw. demilitaryzacji Ukrainy? Przyjaciel prezydenta Rosji do tej pory stronił od krytyki przywódcy. Fatalna sytuacja na froncie zmienia jednak jego opinię

Polacy są za przywróceniem kary śmierci?

Po tragicznej śmierci 8-letniego Kamila z Częstochowy premier Mateusz Morawiecki przyznał, że jest zwolennikiem kary śmierci.

Kary dla najgorszych zwyrodnialców są zdecydowanie za niskie. Co to za świat, gdy za tortury dziecka idzie się do więzienia na krócej niż za oszustwa? - napisał w mediach społecznościowych Morawiecki.

United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski zapytał Polaków, co sądzą o przywróceniu kary śmierci.

Badania pokazują, że ze stanowiskiem premiera zgadza się 48,3 proc. ankietowanych, aż 1/3 badanych odpowiedziała “zdecydowanie tak”, jeśli chodzi o przywrócenie kary śmierci. Przeciwnego zdania jest 46,3 proc. respondentów (z czego 35 proc. “zdecydowanie nie” chce kary śmierci w Polsce). 5,4 proc. badanych odpowiedziało “nie wiem/trudno powiedzieć”.

Źródło: ekai.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
2
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo