Kwalifikacja wojskowa 2023. Kogo dotyczy? Co, jeśli się nie stawisz?
Wystartowała tegoroczna kwalifikacja wojskowa. W 2023 roku przed komisjami lekarskimi ma stanąć około 230 tys. osób. Kogo dotyczy kwalifikacja wojskowa?
- Wezwani są mężczyźni urodzeni w 2004 r. i mężczyźni urodzeni w latach 1999-2003, którzy nie posiadają przydzielonej kategorii wojskowej.
- Na komisjach stawią się również kobiety, które swoją przyszłość wiążą z zawodami medycznymi.
- Wezwanie otrzymają też osoby, które mają co najmniej 18 lat i zgłosiły się ochotniczo.
Tegoroczna kwalifikacja wojskowa pierwotnie miała się zacząć 3 kwietnia. Termin zmieniono m.in. ze względu na kolizję z egzaminami maturalnymi.
Kwalifikacja wojskowa będzie trwała od 17 kwietnia do dnia 21 lipca 2023 roku i obejmie ok. 230 tys. osób.
Kogo dotyczy kwalifikacja wojskowa?
Obejmie ona głównie mężczyzn urodzonych w 2004 roku oraz mężczyzn urodzonych w latach 1999-2003, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowe. Poza nimi osoby, które w zeszłym roku i dwa lata temu zostały uznane przez komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby.
W przypadku kobiet obowiązek dotyczy absolwentek uczelni publicznych i niepublicznych, które w danym roku akademickim kończą naukę na kierunkach: analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria lub w szkołach policealnych na kształcących w zawodach: technik farmaceutyczny, technik weterynarii.
📣KWALIFIKACJA #toniemobilizacja🔕
Sprawdź kogo obejmuje #KwalifikacjaWojskowa 2⃣0⃣2⃣3⃣
Rozporządzenie MON👉 https://t.co/qzTdgvCx2M pic.twitter.com/id4GmaPkbV — WCR Sieradz (@WCR_Sieradz) April 15, 2023
Osoby powołane na kwalifikację wojskową muszą zabrać ze sobą dokument potwierdzający ich tożsamość, najlepiej dowód osobisty, dokumentację medyczną oraz dokumenty potwierdzające wykształcenie. Wszelkie potrzebne informacje znajdują się w wezwaniu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań, pomoc można uzyskać w Wojskowych Centrach Rekrutacji.
Zwierzchni nadzór nad przeprowadzeniem kwalifikacji wojskowej sprawuje Minister Obrony Narodowej. Bieżący nadzór nad jej przygotowaniem i przebiegiem sprawują wojewodowie, a przeprowadzają starostowie i prezydenci miast na prawach powiatu - informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Czytaj także: Jak zadbać o zdrowie? Wystarczy szklanka wody i poranne ćwiczenia
Konsekwencje w przypadku niestawienia się
Stawienie się na komisji wojskowej jest obowiązkowe. Kandydat, który otrzyma wezwanie, a nie pojawi się na kwalifikacji bez podania przyczyny jest zagrożony grzywną lub ograniczeniem wolności. W niektórych przypadkach kandydaci mogą być przymusowo doprowadzeni, jeśli osoby uprawnione o tym zdecydują.
Ci, którzy nie zgłoszą się na komisję muszą poinformować o tym fakcie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Trzeba również obowiązkowo podać przyczynę niestawienia się na komisji.
Źródło: dziennikustaw.gov.pl, rmf24.pl