Wspieraj wolne media

Kwalifikacja wojskowa 2023. Kogo dotyczy? Co, jeśli się nie stawisz?

1
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Youtube/Wojsko Polskie

Wystartowała tegoroczna kwalifikacja wojskowa. W 2023 roku przed komisjami lekarskimi ma stanąć około 230 tys. osób. Kogo dotyczy kwalifikacja wojskowa?

  • Wezwani są mężczyźni urodzeni w 2004 r. i mężczyźni urodzeni w latach 1999-2003, którzy nie posiadają przydzielonej kategorii wojskowej.
  • Na komisjach stawią się również kobiety, które swoją przyszłość wiążą z zawodami medycznymi.
  • Wezwanie otrzymają też osoby, które mają co najmniej 18 lat i zgłosiły się ochotniczo.

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa pierwotnie miała się zacząć 3 kwietnia. Termin zmieniono m.in. ze względu na kolizję z egzaminami maturalnymi.

Kwalifikacja wojskowa będzie trwała od 17 kwietnia do dnia 21 lipca 2023 roku i obejmie ok. 230 tys. osób. 

Kogo dotyczy kwalifikacja wojskowa?

Obejmie ona głównie mężczyzn urodzonych w 2004 roku oraz mężczyzn urodzonych w latach 1999-2003, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowe. Poza nimi osoby, które w zeszłym roku i dwa lata temu zostały uznane przez komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby.

W przypadku kobiet obowiązek dotyczy absolwentek uczelni publicznych i niepublicznych, które w danym roku akademickim kończą naukę na kierunkach: analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria lub w szkołach policealnych na kształcących w zawodach: technik farmaceutyczny, technik weterynarii.

Osoby powołane na kwalifikację wojskową muszą zabrać ze sobą dokument potwierdzający ich tożsamość, najlepiej dowód osobisty, dokumentację medyczną oraz dokumenty potwierdzające wykształcenie. Wszelkie potrzebne informacje znajdują się w wezwaniu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań, pomoc można uzyskać w Wojskowych Centrach Rekrutacji.

Zwierzchni nadzór nad przeprowadzeniem kwalifikacji wojskowej sprawuje Minister Obrony Narodowej. Bieżący nadzór nad jej przygotowaniem i przebiegiem sprawują wojewodowie, a przeprowadzają starostowie i prezydenci miast na prawach powiatu - informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Czytaj także: Jak zadbać o zdrowie? Wystarczy szklanka wody i poranne ćwiczenia

Konsekwencje w przypadku niestawienia się

Stawienie się na komisji wojskowej jest obowiązkowe. Kandydat, który otrzyma wezwanie, a nie pojawi się na kwalifikacji bez podania przyczyny jest zagrożony grzywną lub ograniczeniem wolności. W niektórych przypadkach kandydaci mogą być przymusowo doprowadzeni, jeśli osoby uprawnione o tym zdecydują.

Ci, którzy nie zgłoszą się na komisję muszą poinformować o tym fakcie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Trzeba również obowiązkowo podać przyczynę niestawienia się na komisji.

Źródło: dziennikustaw.gov.pl, rmf24.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo