Wspieraj wolne media

Kryzys konstytucyjny w Polsce. Petycja Klubu Jagiellońskiego. Spotkanie Prezydenta Dudy i Bosaka w Pałacu Prezydenckim

0
0
0
Prezydent Andrzej Duda i Premier Donald Tusk
Prezydent Andrzej Duda i Premier Donald Tusk / Fot. PAP/Radek Pietruszka

Klub Jagielloński stworzył specjalną petycję w sprawie zakończenia kryzysu konstytucyjnego w Polsce. Autorzy podkreślili, że państwo posiadające skłócone ze sobą władze jest krajem podatnym na ataki swoich wrogów zewnętrznych.

Klub Jagielloński stworzył specjalną petycję w sprawie zakończenia kryzysu konstytucyjnego w Polsce.  Autorzy podkreślili, że państwo posiadające skłócone ze sobą władze sądownicze, prokuratorów oraz władze państwowe jest krajem podatnym na ataki swoich wrogów zewnętrznych.

Państwo, w którym klasa polityczna nie potrafi się porozumieć w zakresie funkcjonowania jego podstawowych organów, jest państwem słabym i zagrożonym. Kraj dwóch ustrojów sądowniczych, dwóch równoległych prokuratur i wzajemnie nieuznających swoich decyzji i kompetencji centralnych organów władzy państwowej nie jest w stanie skutecznie i długofalowo prowadzić działań zwiększających swoje bezpieczeństwo. Tym bardziej nie będzie w stanie skutecznie odpowiedzieć na zagrożenia, które mogą stanąć przed nami w najbliższych latach – w tym zagrożenia potencjalnie najbardziej tragiczne w skutkach, związane z ryzykiem rozszerzenia konfliktu zbrojnego na państwa NATO. W prawnym chaosie i politycznym konflikcie coraz bardziej przypominającym wojnę domowej bronić się przed zewnętrznym zagrożeniem nie sposób - czytamy w petycji.

Autorzy petycji zaapelowali do wszystkich stron o podjęcie działań na rzecz zakończenia wewnętrznego konfliktu oraz wypracowania ponadpartyjnego porozumienia.

Apelujemy do klasy politycznej – Prezydenta, Marszałka Sejmu, Marszałek Senatu, Prezesa Rady Ministrów oraz wszystkich klubów oraz partii mających reprezentację w nowym Sejmie – o podjęcie zdecydowanych działań na rzecz zakończenia kryzysu ustrojowego oraz wypracowania ram budowy ponadpartyjnego porozumienia w najważniejszych z perspektywy bezpieczeństwa i pozycji międzynarodowej Polski kwestiach - czytamy dalej.

Do akcji przyłączył się dziennikarz "Wprost" Marcin Makowski, który zaznaczył, że Polacy nie potrzebują chaosu.

Państwo, w którym politycy nie potrafią się porozumieć w zakresie funkcjonowania jego podstawowych organów, jest państwem słabym i zagrożonym. Dlatego warto wspierać każdą inicjatywę, apelującą o obniżenie polaryzacji w Polsce. Wrogów mamy gdzie indziej - napisał Marcin Makowski.

Czytaj więcej: Większa ochrona małoletnich przed przemocą. Jutro wejdą w życie przepisy tzw. ustawy Kamilka

Spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z Wicemarszałkiem Krzysztofem Bosakiem

Szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek poinformował, że Prezydent Andrzej Duda zaprosił Wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Bosaka do Pałacu Prezydenckiego. Panowie rozmawiali na temat resetu konstytucyjnego zaproponowanego przez Konfederację.

Andrzej Duda jeszcze w styczniu podkreślił, że pomysł Konfederacji dotyczący “resetu konstytucyjnego” jest ciekawy.  

Przed Pałacem Prezydenckim w trakcie konferencji prasowej Wicemarszałek Krzysztof Bosak poinformował dziennikarzy, że w spotkaniu oprócz Prezydenta Dudy udział wzięli sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka oraz Szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek.

Rozmawialiśmy o przygotowaniu poprawek do Konstytucji. Konfederacja proponuje reset - poinformował Wicemarszałek Sejmu.

Cieszymy się, że ta nasza idea padła na podatny grunt i politycy różnych opcji w tej chwili mówią o formułowaniu poprawek do konstytucji i o kończeniu tego sporu, a nie eskalowaniu go - powiedział Krzysztof Bosak.

Powiedział, że jego formacja jest gotowa na rozmowy z innymi ugrupowaniami. Wicemarszałek zaproponował powołanie grupy roboczej w sprawie resetu konstytucyjnego. 

Andrzej Duda miał zapowiedzieć, że powoła swoich ekspertów do grupy roboczej, jeśli taka powstanie. Lider Konfederacji potwierdził, że Prezydent wykazał otwartość na propozycje Konfederacji.

Źródło: tvmn.pl, x.com

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo