Kolejne zmiany w szkolnictwie. Zmiany w podstawie programowej dla klas IV-VIII. "Zwrócono większą uwagę na rozwijanie umiejętności praktycznych"
Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało w piątkowym w komunikacie, że od 1 września bieżącego roku nauczyciele i uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych będą pracować ze zmienioną podstawą programową.
- Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało o decyzji w sprawie zmienionej podstawy programowej.
- Resort wyjaśnił, że nauczyciele i uczniowie klas IV-VIII będą pracować nad nią już od września tego roku.
- Ograniczony o około 20 proc. zakres treści nauczania ma dać nauczycielom i uczniom więcej czasu na realizację programu.
- Zobacz także: Ursula von der Leyen gromadzi nowy skład Komisji Europejskiej. Zaskakujące nazwiska na nieoficjalnej liście. Zobacz kto może zostać nowym komisarzem
Przeciwko rewolucyjnym zmianom w systemie edukacji i podstawie programowej, które chce wprowadzić resort edukacji, sprzeciwia się wielu rodziców i wychowawców, a także organizacje prorodzinne. Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy o zablokowanie zakazu prac domowych czy szkodliwych zmian w podstawie programowej.
Zniknąć ma przedmiot Historia i Teraźniejszość, z zapowiedzi MEN wynika, że zastąpi go Edukacja Obywatelska, natomiast Wychowanie do życia w rodzinie ma zastąpić Edukacja zdrowotna. Organizacje prorodzinne wskazują, że ten przedmiot to tak naprawdę lekcje Edukacji seksualnej prowadzone według niemieckich standardów.
Czytaj więcej: Lubnauer: Obecna zmiana w szkołach to kosmetyka. Reforma dopiero nadejdzie
Kolejne zmiany w edukacji
Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało w piątkowym w komunikacie, że od 1 września bieżącego roku nauczyciele i uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych będą pracować ze zmienioną podstawą programową. Wyjaśniono, że ograniczony o około 20 proc. zakres treści nauczania da nauczycielom i uczniom więcej czasu na spokojniejszą i bardziej dogłębną realizację programów nauczania.
Zrezygnowano głównie z tych treści, które są nadmiarowe na danym etapie edukacyjnym, niemożliwe lub bardzo trudne do zrealizowania w praktyce szkolnej. Zwrócono większą uwagę na rozwijanie umiejętności praktycznych zamiast wiedzy teoretycznej lub encyklopedycznej oraz na korzystanie w procesie nauczania – uczenia się z cyfrowych narzędzi oraz zasobów edukacyjnych dostępnych w Internecie - czytamy w komunikacie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
❗️ Ministra Edukacji @barbaraanowacka podpisała rozporządzenia zmieniające podstawy programowe dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. 🎓
👉 20% mniej treści nauczania, skupienie na praktycznych umiejętnościach, większe wykorzystanie cyfrowych narzędzi i… pic.twitter.com/aNHtlUVxbb — Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOVPL) June 28, 2024
Resort podkreślił, że uszczuplona podstawa programowa dla klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz dla szkół ponadpodstawowych będzie, począwszy od roku szkolnego 2024/25, jedyną podstawą przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego.
Źródło: tysol.pl, x.com