Czy kobiety stracą pracę przez sztuczną inteligencję? Przeprowadzone przez ekonomistów analizy nie pozostawiają złudzeń. Zobacz jakie zawody może wyprzeć AI
Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji pobudza świat do refleksji. Obecnie AI nie stanowi jeszcze zagrożenia, ale w przyszłości może poważnie namieszać na rynku pracy. O tym boleśnie mogą przekonać się na samym początku kobiety. To one stanowią obecnie, główny odsetek zatrudnienia w pracach biurowych.
- W przyszłości sztuczna inteligencja może mocno namieszać na rynku pracy.
- Obecnie trwają badania, które zawody są szczególnie narażone na wpływ AI.
- Ekonomiści z banku Goldman Sachs nie mają dobrych wiadomości dla kobiet.
- Zobacz także: Bluźniercza restauracja w centrum Warszawy. Na figurkach Matki Bożej umieszczono kod QR z menu. Jest petycja do prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego
Jak czytamy w analizie portalu "businessinsider.com.pl" sztuczna inteligencja stanowi pewne zagrożenie dla pracowników szczególnie w sferze pracy biurowej. Ekonomiści banku Goldman Sach przeprowadzili badanie, w którym jasno wynika, że 79 proc kobiet pracujący w Stanach Zjednoczonych mogą zostać przyszłości zastąpione przez sztuczną inteligencję.
Już teraz jest ona w stanie tworzyć treści związane z zakresu tekstów, obrazów czy wideo. Jednak analizy specjalistów wskazują, że niebawem może zastąpić ona osoby na stanowiskach biurowych, które głównie zajmują kobiety. W przypadku mężczyzn ten odsetek jest mniejszy i wynosi obecnie 58 proc.
Według ekonomistów sztucznej inteligencji łatwiej będzie zastąpić zawody biurowe niż m.in. pracę stolarza czy elektryka, a te stanowiska są z większości zajmowane przez mężczyzn. Branże, w których może namieszać sztuczna inteligencja, zostały określone w raporcie McKinseya, w którym przeanalizowano 63 zastosowania GenAI w 850 zawodach.
Czytaj więcej: W Niemczech powstanie największe centrum innowacji AI w Europie? Scholz: Chcemy korzystać z tej technologii
Sztuczna inteligencja zabierze ludziom pracę?
Od czasu premiery w listopadzie ubiegłego roku ChatGPT OpenAI jest używany do pisania listów motywacyjnych, tworzenia książek dla dzieci, a nawet pomagania uczniom w ściąganiu ich esejów. Chatbot może być potężniejszy niż kiedykolwiek sobie wyobrażaliśmy. Google odkryło, że teoretycznie wyszukiwarka zatrudniłaby bota jako programistę na poziomie podstawowym, gdyby przeprowadził rozmowę kwalifikacyjną w firmie.
Pracownicy Amazona, którzy testowali ChatGPT, powiedzieli, że bardzo dobrze odpowiada na pytania obsługi klienta, świetnie tworzy dokumenty szkoleniowe i bardzo dobrze odpowiada na pytania dotyczące strategii korporacyjnej.
Firmy zwracają uwagę. Zarówno IBM, jak i brytyjski gigant telekomunikacyjny BT Group powoływali się na sztuczną inteligencję, ogłaszając redukcje zatrudnienia podkreślając, że wielu z nich nie wróci.
Podczas gdy badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Oksfordzkim w 2013 r. wykazało, że 47% miejsc pracy w USA może zostać zlikwidowanych przez sztuczną inteligencję w ciągu następnych 20 lat, wydaje się, że prognozy te były błędne. Niedawne badanie Goldman Sachs wykazało, że generatywne narzędzia sztucznej inteligencji mogą w rzeczywistości wpłynąć na 300 milionów pełnoetatowych miejsc pracy na całym świecie, co może doprowadzić do znaczących problemów na rynku pracy.
Mimo to Anu Madgavkar z McKinsey Global Institute, powiedziała, że do tych technologii należy zastosować ludzki osąd, aby uniknąć błędów i stronniczości, powiedziała Insider. Użytkownicy ChatGPT odkryli również, że bot może generować dezinformację, nieprawidłowo rozwiązywać problemy z kodowaniem i generować błędy w podstawowej matematyce.
Musimy myśleć o tych rzeczach jako o narzędziach zwiększających produktywność, a nie o całkowitych zamiennikach - wyjaśniła Anu Madgavkar.
Portal "Business Insider" przeprowadził wywiad z wieloma ekspertami pytając się ich o opinię, gdzie sztuczna inteligencja mogłaby odebrać człowiekowi pracę. Sporządzono również listę najbardziej narażonych zawodów z których człowiek może zostać wyparty przez algorytmy.
Źródło: buisnessinsider.com.pl, eska.pl