Wspieraj wolne media

Katastrofa w Czarnobylu. W wyniku choroby popromiennej mogło zginąć nawet kilkaset osób

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

26 kwietnia 1986 roku w czarnobylskiej elektrowni na Ukrainie doszło do awarii, a następnie do wybuchu reaktora numer 4. Doprowadziło to do jednej z największych katastrof nuklearnych w historii ludzkości.

  • W wyniku wybuchu zginęło 31 osób, a setki tysięcy ludzi ucierpiało na skutek skażenia promieniotwórczego.
  • W wyniku wybuchu w czarnobylskiej elektrowni uwolniły się ogromne ilości promieniowania, które zanieczyszczały powietrze, wodę i glebę.
  • Katastrofa doprowadziła do ożywienia ruchu niepodległościowego na Ukrainie, gdzie podczas demonstracji ekologicznych po raz pierwszy pojawiła się flaga Ukrainy.

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów – przypomniał dr Kamil Dworaczek z OBBH IPN we Wrocławiu.

W wyniku wybuchu w czarnobylskiej elektrowni uwolniły się ogromne ilości promieniowania, które zanieczyszczały powietrze, wodę i glebę. Skażenie objęło wkrótce w mniejszym lub większym stopniu całą półkulę północną.

Przyczyna katastrofy w Czarnobylu 

Eksplozja reaktora spowodowana była wadami konstrukcyjnymi, mimo to Anatolij Diatłow, który był odpowiedzialny za nadzór nad pracą reaktora, został skazany na 10 lat więzienia. Niedopełnienie procedur mogło spowodować naruszenie zasad bezpieczeństwa, co doprowadziło do przegrzania rdzenia reaktora, stopienia go i wybuchu wodoru. 

W trakcie samej katastrofy i jej usuwania mogło zginąć kilkadziesiąt osób, lecz choroby popromiennej doznało nawet kilkaset osób. Do dziś trwa spór o liczbę ofiar katastrofy.

Naukowcy analizujący populację dotkniętą katastrofą nuklearną nie byli w stanie potwierdzić jednoznacznego związku między narażeniem na promieniowanie a wzrostem występowania chorób, takich jak białaczka. 

Istnieje jednak wyjątek - jest pewne, że uwolnione wtedy promieniowanie przyczyniło się do zwiększenia liczby zachorowań na raka tarczycy, szczególnie wśród dzieci.

Czytaj także: 80. rocznica niezwykłej ucieczki Pileckiego z Auschwitz. To dzięki niemu Zachód poznał okrutności życia w niemieckim obozie zagłady

Ożywienie ruchu niepodległościowego na Ukrainie

Katastrofa doprowadziła do ożywienia ruchu niepodległościowego na Ukrainie, gdzie podczas demonstracji ekologicznych po raz pierwszy pojawiła się flaga Ukrainy. 

Oprócz tego, wydarzenia te spowodowały ogromne obciążenie finansowe dla młodego państwa, które straciło jedną z największych elektrowni oraz musiało ponieść znaczne koszty związane ze skutkami katastrofy oraz zabezpieczeniem terenu elektrowni.

Źródło: muzhp.pl, ipn.gov.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo