Katastrofa naturalna w Somali. Powódź pochłonęła już ponad 100 ofiar śmiertelnych. Milion osób musiało opuścić swoje domy
W ostatnich dniach przez Somalię i część Afryki przeszły ulewne deszcze, które spowodowały fale powodziowe. W ich wyniku zginęło do tej pory co najmniej 101 osób, a ponad milion zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.
- Od kilku tygodni północno-wschodnia część Afryki zmaga się ze skutkami El Nino.
- W Somalii sytuacja stała się dramatyczna, a powodzie zalewają domy setkom tysięcy osób.
- Tamtejsze władze informują o kryzysie bezdomności jaki spotkał około miliona obywateli.
- Zobacz także: Prokuratura wszczęła śledztwo ws. hakerów, którzy zażądali kilkuset tysięcy dolarów okupu od firmy ALAB
W ostatnich dniach przez Somalię i część Afryki przeszły ulewne deszcze, które spowodowały fale powodziowe. W ich wyniku zginęło do tej pory co najmniej 101 osób, a ponad milion zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Z kolei Prezydent Somalii Hassan Sheikh Mohamud podkreślił, że jego kraj znajduje się w poważnym kryzysie humanitarnym.
Nasze państwo znajduje się w stanie krytycznym, a powodzie dotknęły naszych obywateli na terytorium całego kraju - podkreślił Prezydent Somalii Hassan Sheikh Mohamud.
Od 12 listopada obowiązuje w kraju stan wyjątkowy. Żywioł zniszczył wiele dróg i mostów, zalanych zostało wiele zamieszkanych obszarów. Powodzie dotknęły też państwa sąsiadujące z Somalią, czyli Kenię i Etiopię.
El Nino stoi za masywnymi ulewami i powodziami
Powodzie w tym regionie Afryki spowodowane są zjawiskiem pogodowym zwanym El Nino, które polega na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody. Wywołuje ono naprzemiennie susze i powodzie. El Nino ma trwać do końca kwietnia 2024 r., powodując w jednych miejscach susze, a w innych ulewne deszcze. Według organizacji Action Internationale Contre la Faim sytuacja w regionie jest dramatyczna.
W oświadczeniu dodano, że po największej od 40 lat suszy nastąpiły gwałtowne ulewy, które zniszczyły uprawy i spowodowały śmierć wielu zwierząt gospodarskich, a ludzi skazały na głód.
Źródło: radiomaryja.pl