IPN: W Krotoszynie odnaleziono dwie zbiorowe mogiły z 12 szkieletami. To ciała żołnierzy oddziału "Bory"?
Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN poszukiwało ciał żołnierzy, którzy polegli pod Benicami. Na cmentarzu ewangelickim w Krotoszynie odnaleźli dwie mogiły z 12 szkieletami.
- W dniach 3-7 kwietnia na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego w Krotoszynie Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Łodzi prowadziło prace poszukiwawcze żołnierzy Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej "Warta".
- Chciano odnaleźć szczątki ppor. Zygmunta Borostowskiego "Bory" i jego żołnierzy, którzy zginęli 26 maja 1946 r. w bitwie pod Benicami.
- Podczas prac na dawnym cmentarzu odkryto dwie mogiły zbiorowe. Zawierały one kolejno 7 i 5 szkieletów.
Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej od 3 do 7 kwietnia prowadził prace poszukiwawcze na dawnym cmentarzu ewangelickim przy ul. Rawickiej w Krotoszynie. Chciano odnaleźć szczątki ppor. Zygmunta Borostowskiego “Bory” i jego żołnierzy, którzy zginęli 26 maja 1946 r. w bitwie pod Benicami.
IPN poszukiwał ciał 8 żołnierzy
To tego dnia, wraz z dowódcą, zginęło 7 podkomendnych, a kilku zostało aresztowanych. Ciała zmarłych w wyniku odniesionych ran miały zostać złożone w kaplicy szpitala miejskiego w Krotoszynie, a później wywiezione i ukryte w nieznanym miejscu.
Jedna z relacji mówiła, że prawdopodobnym miejscem pochowania “Bory” i jego żołnierzy może być teren dawnego cmentarza ewangelickiego w Krotoszynie.
(…) twierdził, że ściągnięty z wojska do pomocy w uporządkowaniu pobojowiska w Benicach wie na pewno, że 7 partyzantów zabitych pochowano na cmentarzu ewangelickim w Krotoszynie przy ul. Rawickiej z lewej strony od bramy - czytamy.
Ciało jednego z ośmiu poległych miało zostać zabrane przez rodzinę i pochowane w rodzinnym grobie.
Odnaleziono dwie mogiły ze szkieletami
Podczas prac na dawnym cmentarzu odkryto dwie mogiły zbiorowe. Zawierały one kolejno 7 i 5 szkieletów. Ciała zostały złożone do jam grobowych w sposób odbiegający od regularnych pochówków. Nie znaleziono również przy nich żadnych przedmiotów.
Można przypuszczać, że w jednej z mogił mogą znajdować się poszukiwani żołnierze. Podjęte szczątki zostaną przekazane do badań antropologicznych i próby identyfikacji genetycznej.
Czytaj także: W Zachęcie obrazy gloryfikujące Żołnierzy Wyklętych i krytykujące zbrodniczy niemiecki imperializm. Lewica wściekła
Mogiła mogła zawierać ciała jeńców
Jak twierdzi dyrektor Muzeum Regionalnego w Krotoszynie Piotr Mikołajczyk, w drugiej mogile mogły leżeć ciała 5 jeńców, którzy zostali schwytani pod Benicami, a dwa tygodnie później rozstrzelani.
Do tej pory sądzono, że ich zwłoki pogrzebano w zbiorowym grobie na cmentarzu parafialnym przy ulicy Raszkowskiej. Ta sprawa również wymaga przeprowadzenia kolejnych badań. Wszystkie odnalezione szczątki ekshumowano i przekazano do odpowiednich laboratoriów - napisał Piotr Mikołajczyk na stronie muzeum.
Źródło: ipn.gov.pl, rzeczkrotoszynska.pl