Wspieraj wolne media

Gniew europejskich rolników dociera do Brukseli. Protestują podczas szczytu UE

0
0
7
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. X/PeterSweden

Ponad tysiąc ciągników zablokowało plac Luksemburski i drogi dojazdowe w Brukseli. W czwartek odbywa się szczyt unijnych przywódców.

  • W czwartek Unia Europejska organizuje szczyt, a jego głównym tematem jest pomoc finansowa UE dla Ukrainy.
  • Na autostradzie Paryż-Bruksela wściekli rolnicy napisali widocznymi z daleka wielkimi, żółtymi literami: “Ursula, jesteśmy!”.
  • Gospodarze dają do zrozumienia szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, że nie zgadzają się na niekontrolowany napływ produktów rolnych z Ukrainy.
  • Zobacz także: Obajtek: Będę robił montaż finansowy, by kupić TVN. "Mówi pan poważnie?"

 W stolicy Belgii odbywa się szczyt Unii Europejskiej, a jego głównym tematem jest pomoc finansowa UE dla Ukrainy. 

Mamy porozumienie. Wszystkich 27 przywódców zgodziło się na dodatkowy pakiet wsparcia dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro w ramach budżetu UE. Zapewnia to stałe, długoterminowe i przewidywalne finansowanie Ukrainy. UE przejmuje przywództwo i odpowiedzialność za wsparcie dla Ukrainy. Wiemy, o co toczy się gra - poinformował na platformie X przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Przed Parlamentem Europejskim w Brukseli trwa duży protest rolników. Do miasta wjechało ponad tysiąc ciągników belgijskich, które zablokowały Plac Luksemburski przed europarlamentem i drogi dojazdowe. Agencja Reutera podała, że rolnicy obrzucali jajkami i kamieniami budynek PE.

Na autostradzie Paryż-Bruksela wściekli rolnicy napisali widocznymi z daleka wielkimi, żółtymi literami: “Ursula, jesteśmy!”.

Gospodarze dają do zrozumienia szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, że nie zgadzają się na niekontrolowany napływ produktów rolnych z Ukrainy, zwracają też uwagę na pogarszającą się sytuację rolnictwa w UE.

Europejscy rolnicy protestują

W środę rolnicy zablokowali więcej dróg w Belgii, Francji i Włoszech, aby zakłócić handel w głównych portach i innych strategicznych sektorach, zwiększając presję przed szczytem UE w Brukseli.

Jak podają źródła policyjne, francuska policja aresztowała 91 demonstrantów, którzy w środę szturmem wdarli się na największą w Europie giełdę spożywczą. Opancerzone pojazdy zablokowały wejścia na rozległy rynek Rungis.

Czytaj także: Protesty rolników we Włoszech. Matteo Salvini atakuje Brukselę: "To efekt problemów z aktualną Komisją Europejską"

KE zatwierdziła przedłużenie umowy o bezcłowym handlu z Ukrainą

W środę KE zatwierdziła przedłużenie umowy o bezcłowym handlu z Ukrainą do czerwca przyszłego roku.  

Media podają, nie było jednomyślności - zastrzeżenie zgłosił komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, który chciał, aby ograniczenia w handlu były większe. 

Tradycyjnie Unia Europejska stara się wiedzieć lepiej i już teraz podejmuje decyzję, która niestety jest bardzo szkodliwa z punktu widzenia europejskich rolników. Stwarza pozorny mechanizm, który ma chronić interesy rolników, czyli ustanawia limity, ale ustanawia je na poziomach rekordowych lat, gdzie notowane poziomy, jeżeli chodzi o import produktów rolno-spożywczych z Ukrainy do UE – był rekordowy. W związku z tym to nie napawa optymizmem, nie uspokaja, a wręcz przeciwnie. To pokazuje, że Unia Europejska dalej tym swoim walcem stara się rozjechać europejskie rolnictwo - powiedziała w rozmowie z Radiem Maryja dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej Monika Przeworska. 

 

Źródło: euronews.com, wp.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo