Finlandia stanie się członkiem NATO. Sekretarz generalny NATO podał datę
Finlandia oficjalnie przystąpi do NATO. W ubiegły czwartek turecki parlament ratyfikował wniosek Helsinek.
- Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że Finlandia wstąpi do Sojuszu Północnoatlantyckiego we wtorek 4 kwietnia.
- Zdaniem Stoltenberga sojusznicy są zgodni, że również szybkie zakończenie procesu ratyfikacyjnego dla Szwecji leży w interesie wszystkich.
- Szwecja wciąż czeka na ratyfikację wniosku przez Turcję, jak i Węgry.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że Finlandia wstąpi do Sojuszu Północnoatlantyckiego we wtorek 4 kwietnia. Kraj złożył wniosek o członkostwo w maju ubiegłego roku, zaledwie kilka tygodni po inwazji Rosji na Ukrainę.
‼️ #NATO Secretary General Jens #Stoltenberg said that #Finland will join NATO tomorrow. pic.twitter.com/JQF4OMU4Bp
— NEXTA (@nexta_tv) April 3, 2023
Wstąpienie Helsinek do NATO stało się możliwe po zgodzie Turcji, co oznacza, że od jutra Finlandia będą cieszyć się pełną ochroną koalicji nuklearnej.
Mówiąc o “historycznym i wielkim dniu”, Jens Stoltenberg zaznaczył, że “jutro powitamy Finlandię jako 31. członka NATO”. Przemawiając w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli stwierdził, że “to będzie dobry dzień dla bezpieczeństwa Finlandii i dla całego NATO” i dodał, że ta decyzja pokazuje, iż drzwi do Sojuszu Północnoatlantyckiego pozostają otwarte.
Zdaniem Stoltenberga sojusznicy są zgodni, że również szybkie zakończenie procesu ratyfikacyjnego dla Szwecji leży w interesie wszystkich.
W związku z uroczystością prezydent Republiki Finlandii Sauli Niinistö uda się do Brukseli i weźmie udział w ceremonii akcesyjnej w Kwaterze Głównej NATO. Po oficjalnym podpisaniu umów odbędzie się ceremonia podniesienia flagi oznaczająca przystąpienie Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Oprócz Niinistö i ministra spraw zagranicznych Pekka Haavisto, w ceremonii podniesienia flagi weźmie udział minister obrony Antti Kaikkonen, podaje strona prezydenta Finlandii.
Szwecja wciąż czeka
Szwecja wciąż czeka na ratyfikację wniosku przez Turcję, jak i Węgry. Turecki rząd twierdzi, że Sztokholm jest zbyt wyrozumiały dla grup, które uważa za organizacje terrorystyczne i zagrażające bezpieczeństwu, w tym środowisk kurdyjskich.
Węgierski parlament nie chce zaś poprzeć akcesji Szwecji do NATO ze względu na krzywdzące zdaniem Budapesztu wypowiedzi przedstawicieli szwedzkich władz na temat stanu demokracji i praworządności na Węgrzech.
Źródło: mirror.co.uk, euractiv.pl, defence24.pl