Wspieraj wolne media

Państwowa pomoc dla rolników. Zostały ostatnie dni na złożenie wniosków. Gdzie złożyć wniosek o dopłaty do zbóż?

0
0
1
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Alena Solomonova

Nabór wniosków o dopłaty do zbóż rozpoczął się 23 maja bieżącego roku i potrwa jeszcze tylko do 5 czerwca. Dotychczas o pomoc ubiegało się 39 tys. rolników. Zobacz gdzie złożyć wniosek od dopłaty do zboża.

Nabór wniosków o dopłaty do zbóż rozpoczął się 23 maja bieżącego roku i potrwa jeszcze tylko do 5 czerwca. Dotychczas o pomoc ubiegało się 39 tys. rolników. Ta szczególna pomoc jest skierowana jest do rolników, którzy między 1 stycznia a 31 maja 2024 r. sprzedali pszenicę, żyto, jęczmień, pszenżyto lub mieszanki zbożowe podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu zbożami, skupu lub przetwórstwa zbóż lub podmiotom skupującym zboża w związku z prowadzoną przez nie produkcją zwierzęcą.

Starający się o to wsparcie powinni byli w 2023 r. złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie, a prowadzone przez nich gospodarstwo musi spełniać kryterium mikro-, małego albo średniego przedsiębiorstwa.

Jakie są stawki dopłat do zbóż?

Wysokość dopłat zależy od tego, w jakim przedziale czasowym doszło do sprzedaży ziarna i jego gatunku. W przypadku rolników, którzy sprzedali zboże między 1 stycznia a 10 marca 2024 r. stawki wynoszą:

  • 1080 zł/ha pszenicy;
  • 740 zł/ha żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych.

Natomiast gdy rolnik sprzedał lub sprzeda swoje zboże pomiędzy 11 marca a 31 maja 2024 r. stawki wynoszą:

  • 1620 zł/ha pszenicy;
  • 1110 zł/ha żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych.

Czytaj więcej: Susza rolnicza występuje na terenie zdecydowanej większości województw. Niedobór wody dotyczył czterech upraw. To mocno wpłynie na tegoroczne zbiory

Gdzie złożyć wniosek? 

Wnioski przyjmują biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwe ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy. Dokumenty można złożyć bezpośrednio w kancelarii biura powiatowego, za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel na stronie gov.pl oraz listownie przez operatora pocztowego.

Do wniosku trzeba dołączyć kopie faktur lub ich duplikaty, potwierdzające sprzedaż. Natomiast od spółdzielni produkcji rolnej oraz spółdzielni rolników wymaga się dostarczenia także dokumentu potwierdzającego przeprowadzenie określonego przepisami badania lustracyjnego.

Warto podkreślić, że suma powierzchni upraw, do których może być przyznana pomoc, nie może przekroczyć 300 ha. Gdy o wsparcie ubiega się spółdzielnia produkcji rolnej albo spółdzielnia rolników, limit ustala się na jej wniosek, jako iloczyn 300 oraz liczby członków danej spółdzielni.

Budżet przeznaczony na dopłaty do zbóż w tym naborze wynosi 2,1 mld zł. Jeśli ze złożonych wniosków będzie wynikać, że zapotrzebowanie na pomoc przekracza tę kwotę, do obliczenia wysokości wsparcia zostanie zastosowany współczynnik korygujący. Będzie on stanowić iloraz 2,1 mld zł i kwoty wynikającej ze złożonych wniosków.

Źródło: topagrar.pl, gov.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo