Wspieraj wolne media

Dofinansowanie metody in vitro? Obrońcy życia apelują do posłów i wyrażają sprzeciw wobec finansowania tej metody z naszych pieniędzy

3
1
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

W czwartek w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o dofinansowaniu metody in vitro. Obrońcy życia apelują o podpisanie petycji w tej sprawie.

  • Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, prezes Fundacji Grupa Proelio: Apelujemy do posłów o odrzucenie tego projektu. Metoda in vitro służy pięknemu celowi, ale cel nigdy nie uświęca środków.
  • Zwróciła uwagę, że głównym problemem etycznym związanym z in vitro jest przedkładanie jednego życia ponad drugie.
  • Dodała, że "mrożenie oraz śmierć zarodków to kluczowy etyczny problem związany z in vitro", nie jest on jednak jedyny.
  • Zobacz także: Lewica złożyła wniosek o odrzucenie projektu o ochronie chrześcijan

Sejm w czwartek rozpatrzy obywatelski projekt ustawy przewidujący finansowanie metody in vitro dla osób zmagających się z problemem niepłodności. 

Apelujemy do posłów o odrzucenie tego projektu. Metoda in vitro służy pięknemu celowi, ale cel nigdy nie uświęca środków - zaznaczyła we wpisie na Facebooku Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, prezes Fundacji Grupa Proelio, prawnik i psycholog.

W trakcie tej procedury giną dzieci

Zwróciła uwagę, że głównym problemem etycznym związanym z in vitro jest przedkładanie jednego życia ponad drugie.

Na koniec 2020 r. w Polsce było już ponad 120 tysięcy zamrożonych zarodków. W ciągu 4 lat (2017-2020) ich liczba się podwoiła. A kolejne dziesiątki tysięcy zarodków w trakcie procedury in vitro zginęły. Refundacja in vitro oznaczałaby, że te statystyki stałyby się jeszcze bardziej dramatyczne - czytamy we wpisie.

Psycholog zaznaczyła, że “mrożenie oraz śmierć zarodków to kluczowy etyczny problem związany z in vitro”, nie jest on jednak jedyny.

Kontrowersje budzi też choćby selekcja zarodków i odrzucanie tych słabszych oraz możliwość wykorzystania materiału genetycznego od zewnętrznego dawcy. Łatwość w dostępie do in vitro powoduje ponadto, że lekarze często zalecają skorzystanie z tego procederu parom, które miałyby szansę na poczęcie dziecka w sposób naturalny przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia - napisała.

Psycholog zaznaczyła, że piękny cel nie może być realizowany takim kosztem. Korzekwa-Kaliszuk dodała, że “nie można oczekiwać, że będzie on realizowany z pieniędzy nas wszystkich - czyli także osób dla których bardzo istotna jest troska o ludzkie życie już od samego jego początku”

Czytaj także: Państwo ma refundować in vitro? Prof. Cebrat: Ta procedura powinna być całkowicie zakazana. "To nie nauka, tylko biznes"

Nie dla finansowania in vitro z naszych pieniędzy

Niepłodność jest ogromnym dramatem, który dotyka coraz większą grupę osób. Ogromnie im współczujemy. Nie mamy też wątpliwości, że dziecko, które urodzi się dzięki metodzie in vitro ma taką samą godność i wartość jak każde inne. Może być cudowne, wspaniałe i być bardzo kochane przez swoich rodziców. Ale to wszystko nie zmienia oceny metody in vitro - brzmi treść petycji.

Petycja wyrażająca sprzeciw wobec finansowania in vitro z naszych pieniędzy.

Źródło: facebook

Sonda
Wczytywanie sondy...
3
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo