Wspieraj wolne media

Dlaczego Poniedziałek Wielkanocny jest ważny? Dziś drugi dzień uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Trwa oktawa wielkanocna

2
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Twitter

Dziś drugi dzień oktawy wielkanocnej, uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Jednakże w Poniedziałek Wielkanocny msze święte prowadzone są według porządku niedzielnego.

  • Wierni Kościoła Katolickiego powitali w Wigilię Paschalną zmartwychwstałego Pana Jezusa, który pokonał śmierć i grzech.
  • W Poniedziałek Wielkanocny w kościołach sprawuje się tradycyjnie mszę świętą według porządku niedzielnego.
  • W drugi dzień świąt kultywuje się również wiele tradycji ludowych.

Oktawa pochodzi od języka greckiego i oznacza osiem, dlatego Kościół Katolicki chcąc podkreślić ważność świąt Zmartwychwstania Pańskiego celebruje przez najbliższe osiem dni. Ponadto w piątek w czasie oktawy wielkanocnej nie obowiązuje nas post.

Oktawa Wielkanocy obchodzona była już w IV wieku. Podczas Wigilii Paschalnej udzielano wtedy sakramentu chrztu św. i nowo ochrzczeni otrzymywali od gminy chrześcijańskiej białe szaty, w których chodzili przez okres oktawy wielkanocnej. Stąd też oktawę nazywano Białym Tygodniem, a niedzielę kończącą oktawę Białą Niedzielą.

Okres wielkanocny w liturgii kościelnej

Sam liturgiczny okres wielkanocny trwa 50 dni, aż do uroczystości zesłania Ducha Świętego. Dlatego w tym okresie, paschał, który jest postawiony obok ambony lub ołtarzu jest zapalany podczas każdej mszy świętej, aż do niedzieli zesłania Ducha Świętego. Ponadto w tym czasie wolno wyłącznie odprawiać msze pogrzebowe, lecz nie żałobne. Również w tym czasie zgodnie z przykazaniami kościelnymi należy przynajmniej raz w roku przyjąć komunię świętą.

Krzyż ołtarzowy w okresie wielkanocnym przyozdobiony jest czerwoną stułą. Na miejscu widocznym, w pobliżu ołtarza, ale nie na nim, ustawia się figurę Chrystusa zmartwychwstałego. Ponadto zamiast modlitwy "Anioł Pański" odmawia się modlitwę "Królowo nieba".

Czytaj więcej: Ambasador RP w Moskwie o obchodach rocznicy zbrodni katyńskiej: Mamy nadzieję, że uzyskamy dostęp do tego miejsca

Poniedziałek Wielkanocny - ludowe zwyczaje

W ludowej tradycji, poniedziałek Wielkanocny jest nazywany "lanym poniedziałkiem" ze względu na zwyczaj "śmigusa-dyngusa", który jest w tym dniu praktykowany. Polegał on na symbolicznym wzajemnym okładaniu się witkami wierzby po nogach oraz wzajemnym polewaniu wodą. Pierwotnie zwyczaj ten związany był z radością z odejścia zimy i budzącej do życia przyrody, a polewanie wodą miało zapobiegać chorobom i sprzyjać płodności. 

Źródło: niezalezna.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
2
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo