Wspieraj wolne media

Część seniorów straci prawo jazdy? Parlament Europejski podjął decyzję

0
2
8
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Unia Europejska chce zminimalizować ilość wypadków śmiertelnych na drogach do 2050 roku. W tym celu w dyrektywie "wizja zero" wprowadzono założenia badań dla emerytów za kółkiem.

  • W 2024 roku kierowcy powyżej 65 r.ż. będą musieli odbyć obowiązkowe badania psychologiczne, które ocenią zdolność do kierowania pojazdem.
  • Zanim to jednak nastąpi, warto dowiedzieć się, jakie sygnały świadczą o tym, że lepiej już teraz przesiąść się na fotel pasażera.
  • Komisja Europejska, chcąc poprawić bezpieczeństwo jazdy, ma zamiar wprowadzić obowiązkowe badania dla seniorów.
  • Zobacz także: Delegaci polskiej partii wzięłi udział w kongresie z udziałem Siergieja Ławrowa

Część seniorów straci prawo jazdy?

Zaprzestanie kierowania samochodem dla wielu starszych osób jest problemem. To dla nich przekroczenie progu, po którym już nie będą mogli mieć poczucia, że są sprawni i dobrze radzą sobie w życiu. Obawiają się też, że właśnie tak odbierze ich otoczenie i rodzina. Zaprzestanie kierowania samochodem może być bez wątpienia odebrane jako dyskwalifikacja społeczna. Były kierowca czuje się zwykle wykluczony z części życia, które wiódł z zadowoleniem i przekonaniem, że może.

Chociaż akurat ta grupa kierowców w Polsce powoduje statystycznie najmniej wypadków, to pewna jej część stwarza poważne zagrożenie na jezdniach. Wspomniana statystyka wypada tak pozytywnie dlatego, że kierujących osób starszych jest niewiele, a poza tym jeżdżą powoli. Taka jazda tworzy często korki i prowokuje niebezpieczne wyprzedzanie przez szybsze samochody.

Nowy obowiązek miał wejść w życie jeszcze w 2024 r., ale niekoniecznie tak się stanie. Można napisać, że parlament podjął decyzję, nie podejmując jej. Posłowie w Strasburgu ostatecznie zdecydowali, że scedują tę decyzję na lokalne rządy. Unia Europejska nie będzie wymagać obowiązkowych badań od krajów członkowskich, ale też ich nie zabrania.

Decyzja należy do rządu

Takie badania już są wymagane w niektórych europejskich państwach. Tak jest w Danii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Irlandii, Włoszech, Niderlandach i Portugalii.

W pozostałych krajach unii badania nie są konieczne, ustawodawca zdaje się na rozsądek kierowców.

Z tego wynika, że decyzję o ewentualnym wprowadzeniu obowiązkowych badań lekarskich dla seniorów w Polsce musiałby podjąć nasz rząd. Czy to zrobi? Na pewno nie przed jakimikolwiek wyborami, bo to ryzykowne, bowiem dojrzali ludzie całkiem chętnie głosują.

Ze wszystkich badań statystycznych wynika, ze najwięcej wypadków powodują młodzi kierowcy w wieku od 16 do 19 lat. Potem ich liczba w przeliczeniu na tysiąc kierowców sukcesywnie maleje, a zaczyna rosnąć ponownie właśnie po siedemdziesiątce.

Źródło: superexpress.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
2
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo