Wspieraj wolne media

Chińczycy nie zatrzymują się w rozwoju. Coraz śmielej podbijają kosmos. Kolejna grupa tajkonautów będzie przeprowadzać eksperymenty na Tiangong

1
0
0
Shenzhou-16 w drodze na chińską stację kosmiczną
Shenzhou-16 w drodze na chińską stację kosmiczną / Fot. Youtube

We wtorek Chińczycy wystrzelili statek kosmiczny Shenzhou-16, który wyniósł na orbitę okołoziemską trójkę kosmonautów, a właściwie tajkonautów. Będą oni przez pięć miesięcy przeprowadzać badania na własnej stacji kosmicznej Tiangong.

Chiński statek kosmiczny Shenzhou-16 wystartował z kosmodromu Jiuquan na pustyni Gobi w północno-zachodnich Chinach. Około 10 minut po starcie pojazd oddzielił się od rakiety nośnej Long March 2F i wszedł na wyznaczoną orbitę. Statek zabrał ze sobą trójkę tajkonautów, którzy przez pięć miesięcy będą przebywać na chińskiej stacji kosmicznej.

Trójka tajkonautów, czyli Jing Haipeng, Zhu Yangzhu oraz Gui Haichao, będą przeprowadzać na orbicie testy i badania w różnych dziedzinach, między innymi takich jak zjawiska kwantowe. Będą też weryfikować teorię względności i badać pochodzenie życia. Po zakończonej misji zostaną oni zastąpieni przez kolejną załogę.

Czytaj więcej: Wojna o chipy komputerowe? Amerykanie wydali ostre ostrzeżenie w kierunku Pekinu. "Nie będziemy tego tolerować i sądzimy, że nie doprowadzi to strony chińskiej do sukcesu"

Chińska stacja kosmiczna

Tiangong to wielomodułowa załogowa stacja kosmiczna, umieszczona na orbicie przez Chińską Republikę Ludową w kwietniu 2021 roku. Chiński program kosmiczny jest realizowany przez Chińską Narodową Agencję Kosmiczną – instytucję rządową, jednak program załogowy jest administrowany i realizowany przez China Manned Space Engineering Office – instytucję podległą armii Chin.

Budowa stacji stanowi jeden z etapów projektu 921 chińskiego programu kosmicznego, w ramach którego zainaugurowano program budowy statku załogowego Shenzhou, natomiast drugi etap stanowi budowa stałej załogowej stacji kosmicznej. Realizację projektu rozpoczęto od budowy mniejszych modułów orbitalnych Tiangong, z których pierwszy, Tiangong 1, umieszczono na orbicie w 2011 roku, a w czerwcu 2012 roku zacumował do niego pierwszy załogowy statek Shenzhou 9.

Pierwszy moduł stacji Tianhe został wyniesiony 29 kwietnia 2021 roku rakietą Chang Zheng 5B z Centrum Startowego Satelitów Wenchang. Pierwszym lotem do stacji był towarowy Tianzhou 2, który zadokował do głównego modułu 29 maja 2021, a drugim Shenzhou 12 z trzyosobową załogą, w czerwcu 2021.

Źródło: pch24.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo