Ciekawe spostrzeżenie byłego urzędnika Sojuszu Północnoatlantyckiego. Europa Wschodnia powinna zadbać o stan demokracji Zachodu.
Protekcjonalnie traktowane przez Europę Zachodnią kraje Europy Wschodniej, sprawiają dziś wrażenie bardziej stabilnych polityczni i często bardziej praworządnych. O ciekawy komentarz w tym zakresie pokusił się były urzędnik NATO Edward Hunter Christie.
- W krajach zachodnich od kilkunastu lat wzrasta w dramatycznym tempie przestępczość, za którą stoi imigracja z Afryki i Azji.
- Taka sytuacja jest spowodowana między innymi słabością liberalno-demokratycznych rządów.
- Były urzędnik Sojuszu Północnoatlantyckiego Edward Hunter Christie ma ciekawe zadanie dla krajów Europy Wschodniej.
- Zobacz także: Poseł Mariusz Kałużny gościem Tematu Dnia
Protekcjonalnie traktowane przez Europę Zachodnią kraje Europy Wschodniej, sprawiają dziś wrażenie bardziej stabilnych polityczni i często bardziej praworządnych. O ciekawy komentarz w tym zakresie pokusił się były urzędnik Sojuszu Północnoatlantyckiego Edward Hunter Christie.
Mieszkańcy Europy Wschodniej powinni stworzyć fundusz i program badawczy, aby pomóc w obronie demokracji w niestabilnych systemach politycznych, takich jak Francja, Włochy, Stany Zjednoczone itd. - napisał Edward Hunter Christie.
Ciekawe ujęcie. Rozumiem to raczej jako walkę z zagraniczną ingerencją. Mieszkańcy Europy Wschodniej z pewnością mogą dać nam lekcję lub dwie, jak zmniejszyć obcą ingerencję, zwłaszcza rosyjską i chińską - odpowiedział mu francuski politolog Denys Kolesnyk, ekspert od Europy Wschodniej.
Mówi to wysoko ceniony międzynarodowy analityk. On po prostu może mieć rację - stwierdził Andrei Caramitru, senior partner w McKinsey amerykańskiej spółce zajmującej się doradztwem w zakresie zarządzania strategicznego.
Eastern Europeans should set up a fund and a research programme to help defend democracy in fragile political systems such as France, Italy, the United States, etc. — Edward Hunter Christie (@EHunterChristie) July 16, 2023
Tylko w ostatnim czasie we Francji wybuchły ogromne zamieszki na tle migracyjnym, Niemcy zmagają się z konsekwencjami wieloletniego zbliżenia z Rosją, oraz polityki Herzlich Willkommen, ich sądownictwo jest o wiele bardziej upolitycznione niż w Polsce, którą oskarżają o upolitycznienie sądownictwa. W kolejnych krajach Europy wybory wygrywają partie sprzeciwiające się dotychczasowemu establishmentowi.
Czytaj więcej:
Edward Hunter Christie
Edward Hunter Christie jest pracownikiem naukowym Vrije Universiteit Brussel (VUB) i pracownikiem naukowym Centrum Studiów Europejskich im. Wilfrieda Martensa. Po pracy w badaniach i sprawach UE służył jako urzędnik NATO w latach 2014-2020, kończąc swoją kadencję jako zastępca szefa ds. Innowacji. Na tym stanowisku był autorem Białej Księgi NATO w sprawie sztucznej inteligencji. Jest również ekspertem Instytutu Kościuszki.
Źródło: tysol.pl