Brak ugorowania w 2024 roku. Bryłka informuje o pewnych warunkach. "Ugorowanie ziemi będzie dobrowolnym ekoschematem"
Wiceprezes Ruchu Narodowego Anna Bryłka wyjaśniła, że brak ugorowania w 2024 r. wiąże się z pewnymi warunkami, które trzeba spełnić. Polityk Konfederacji wytłumaczyła, że takie przepisy wprowadziła 15 marca tego roku Komisja Europejska.
- Wiceprezes Ruchu Narodowego Anna Bryłka wyjaśniła, że brak ugorowania w 2024 r. wiąże się z pewnymi warunkami.
- Ministerstwo Rolnictwa podkreśla, że ugorowanie ziemi będzie dobrowolnym ekoschematem.
- Polityk Konfederacji wytłumaczyła, że takie przepisy wprowadziła 15 marca tego roku Komisja Europejska.
- Zobacz także: Wybory samorządowe w Polsce 2024. Zaskakujący wynik polityka Konfederacji w Bełchatowie. Marjan: "Niemożliwe nie istnieje"
Wiceprezes Ruchu Narodowego Anna Bryłka wyjaśniła, że brak ugorowania w 2024 r. wiąże się z pewnymi warunkami, które trzeba spełnić. Ministerstwo Rolnictwa podkreśla, że ugorowanie ziemi będzie dobrowolnym ekoschematem o nazwie "Grunty wyłączone z produkcji".
Brak ugorowania w 2024 roku, ale pod warunkiem. Ministerstwo Rolnictwa, poinformowało, że od 2024 roku ugorowanie ziemi będzie dobrowolnym ekoschematem o nazwie "Grunty wyłączone z produkcji" - podaje Anna Bryłka.
Polityk Konfederacji wytłumaczyła, że takie przepisy wprowadziła 15 marca tego roku Komisja Europejska.
15 marca Komisja Europejska wprowadziła zmiany w Zielonym Ładzie, w tym uproszczenia w normach GAEC. Według nowych przepisów od 2024 r. nie będzie obowiązku ugorowania 4% gruntów ornych, jeśli w zamian państwo członkowskie ustanowi wymóg ugorowania jako ekoschemat - wyjaśniła wiceprezes Ruchu Narodowego.
Brak ugorowania w 2024 roku, ale pod warunkiem. @MRiRW_GOV_PL poinformowało, że od 2024 roku ugorowanie ziemi będzie dobrowolnym ekoschematem o nazwie "Grunty wyłączone z produkcji".
15 marca Komisja Europejska wprowadziła zmiany w Zielonym Ładzie, w tym uproszczenia w normach… pic.twitter.com/neSdel6ICm — Anna Bryłka (@annabrylka) April 8, 2024
Czytaj więcej: Wybory samorządowe w Polsce 2024. Jak protesty rolników przełożyły się na poparcie polityczne? Znamy wyniki głosowań
Grunty ugorowane - co to znaczy?
Grunty ugorowane w ramach obowiązkowej praktyki utrzymywania obszarów proekologicznych to grunty, na których nie jest prowadzona produkcja rolna. Dodatkowo, grunty te muszą od 5 lat pozostawać gruntami ornymi.
W okresie od 1 stycznia do 31 lipca grunt powinien być ugorowany (po upływie tego terminu będzie możliwe rozpoczęcie produkcji rolnej). W przypadku gruntów ugorowanych*, uznaje się je za pozostające w stanie nadającym się do wypasu lub uprawy, jeżeli został na nich przeprowadzony przynajmniej jeden zabieg agrotechniczny mający na celu usunięcie lub zniszczenie niepożądanej roślinności, w terminie do dnia 31 października.
Źródło: tvmn.pl, x.com