Franciszek za błogosławieniem par jednopłciowych? Szokujące słowa bp Johana Bonny podczas niemieckiej Drogi Synodalnej
Niedawno we Frankfurcie nad Menem zakończyło się V Zgromadzenie Synodalne Drogi Synodalnej. Niemiecki Kościół wbrew Pismu Świętemu i nauczaniu Jezusa Chrystusa zamierza błogosławić pary jednopłciowe. Jednakże najbardziej zaskakująca jest postawa papieża Franciszka.
- We Frankfurcie nad Menem podczas V Zgromadzenia Synodalnego Drogi Synodalnej niemieccy biskup poparli błogosławieństwo dla par jednopłciowych.
- Wcześniej taką decyzję, bo już we wrześniu 2022 roku podjęli belgijscy biskupi publikując "oficjalny" obrzęd.
- Gość specjalny w postaci bp Johana Bonny z Antwerpii podczas synodu ujawnił co powiedział Franciszek do belgijskich hierarchów.
We Frankfurcie w Niemczech w ostatnich dniach odbyło V Zgromadzenie Synodalne Drogi Synodalnej podczas, którego wystąpił jako gość specjalny bp Johan Bonny z Antwerpii. Warto przypomnieć, że we wrześniu 2022 roku wraz z pozostałymi biskupami z Flandrii opublikował "oficjalny" obrzęd błogosławieństwa par jednopłciowych w belgijskich świątyniach.
Hierarcha oświadczył zebranym, że wszyscy biskupi w Belgii są zgodni co do tego, że należy błogosławić w kościołach wszystkie pary niesakramentalne, w tym także związki jednopłciowe. Powiedział, że decyzję taką podjęli po wnikliwym przeczytaniu i przemedytowaniu adhortacji Franciszka "Amoris laetitia". Najpierw biskupi Flandrii w ciągu dwóch dni stworzyli stosowny dokument, a następnie dołączyli do nich biskupi Walonii. W rezultacie cały episkopat Belgii jednomyślnie popiera całkowitą zmianę podejścia Kościoła do homoseksualizmu.
Podczas zgromadzenia niemieckiej Drogi Synodalnej ordynariusz Antwerpii bp Johan Bonny potwierdza, że papież dał zielone światło dla zatwierdzonego przez belgijskich biskupów błogosławienia par homo. Franciszek zaakceptował to podczas wizyty ad limina 2022https://t.co/zCFKuEV4Ov — Adam Gwiazda (@delestoile) March 24, 2023
Gdy we wrześniu 2022 roku biskupi Flandrii opublikowali opracowany przez siebie liturgiczny ryt błogosławienia par jednopłciowych w świątyniach, wszyscy oczekiwali na reakcję Stolicy Apostolskiej. Odzewu ze strony Rzymu jednak nie było.
We Frankfurcie biskup Bonny ujawnił, że odpowiedź Watykanu miała jednak miejsce. Otóż w listopadzie 2022 roku, a więc dwa miesiące po ogłoszeniu wspomnianego rytuału, biskupi belgijscy wybrali się do Rzymu z wizytą "ad limina Apostolorum". Przedstawili wówczas Franciszkowi opracowany przez siebie obrzęd liturgiczny błogosławienia par homoseksualnych. Jednakże papież Franciszek nie zdecydował się zabronić im odprawiania tego obrzędu, stwierdził, że to leży w ich dyspozycji. Pytał się on wyłącznie o to, czy belgijscy biskupi są jednomyślni w tej sprawie.
Czytaj więcej: Duchowa adopcja dziecka poczętego. Wyzwanie mające na celu ochronić życie nienarodzone. Jak przystąpić i co należy uczynić?
Niemiecki Kościół sprzeciwi się Watykanowi
Wystąpienie Johana Bonny’ego, przyjęte przez niemieckich delegatów burzliwymi oklaskami, ma olbrzymią wagę. Flamandzki dostojnik ujawnił bowiem, że Franciszek podczas oficjalnego spotkania w obecności belgijskich biskupów zgodził się na wprowadzenie liturgicznego obrzędu błogosławienia par jednopłciowych.
Taki wniosek wyciągnąć można choćby z wystąpień dwóch wysokich rangą duchownych katolickich: kardynała Gerharda Müllera – byłego prefekta Kongregacji Nauki Wiary i kardynała Raymonda Burke’a – byłego prefekta Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, którzy skomentowali niemieckie postulaty synodalne, pokrywające się z belgijskimi.
Pierwszy z wymienionych purpuratów na antenie amerykańskiej stacji telewizyjnej EWTN oświadczył, że większość biskupów niemieckich powinna zostać potępiona i usunięta ze swych urzędów, jeśli nie odpokutują za swe czyny i nie przyjmą doktryny katolickiej. Kardynał Müller przypomniał, że w Biblii Bóg pobłogosławił związek mężczyzny i kobiety, natomiast nigdzie nie uczynił tego wobec par jednopłciowych. Co więcej, Pismo Święte zdecydowanie potępia akty homoseksualne.
W podobnym duchu wypowiedział się kardynał Raymond Burke, nazywając błogosławienie par jednopłciowych herezją, która domaga się sankcji przewidzianych przez prawo kanoniczne. Jego zdaniem, postulaty niemieckiej Drogi Synodalnej są tylko zapowiedzią tego, co wydarzy się w październiku tego roku w Watykanie podczas finalnego etapu Synodu o synodalności.
Przewodniczący Episkopatu Niemiec biskup Georg Batzing oświadczył zresztą, że niezależnie od tego, jakie decyzje zapadną na watykańskim Synodzie, to i tak Kościół niemiecki nie ustąpi i dalej będzie błogosławił związki homoseksualne, ponieważ tak postanowili delegaci niemieckiej Drogi Synodalnej, w tym ponad 2/3 tamtejszych biskupów.
Źródło: wpolityce.pl