Wspieraj wolne media

Awaria Microsoftu. Mentzen: Wyobraźmy sobie, co będzie jak rząd zlikwiduje gotówkę

7
0
1
Sławomir Mentzen
Sławomir Mentzen / Fot. PAP/Jarek Praszkiewicz

W związku z globalną awarią Microsoftu problemy zgłaszają między innymi klienci banków. Poseł Konfederacji Sławomir Mentzen ostrzega przed likwidacją gotówki.

Poważna awaria Microsoftu na całym świecie dotknęła lotniska, organizacje informacyjne, przedsiębiorstwa kolejowe i inne duże firmy. Amerykański gigant technologiczny poinformował, że podejmuje “środki łagodzące” do czasu rozwiązania problemu.

Problemy na lotniskach i w bankach

Wiele lotnisk na całym świecie zostało sparaliżowanych. W piątek rano doszło do paraliżu m.in. na lotnisku w Berlinie w Niemczech, w czeskiej Pradze i w Gatwick oraz Londyn-Luton w Wielkiej Brytanii.

Na poznańskiej Ławicy włączono awaryjny system odprawy pasażerów, a w Krakowie wdrożono manualną obsługę pasażerów części przewoźników.

Problemy odnotowano także w bankach. Klienci PKO BP oraz Santandera zgłaszają problemy z dostępem do swoich kont. Serwis downdetector.pl podaje, że najwięcej problemów dla klientów Santander Banku powodują płatności kartami, a użytkownicy bankowości internetowej PKO BP wskazują na problemy z przelewami i dostępem do bankowości elektronicznej i mobilnej.

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował, że w Polsce systemy infrastruktury krytycznej nie są oparte tylko o systemy Microsoftu. Dodał, że zgłaszane są przypadki awarii na terenie naszego kraju, lecz nie dotyczą infrastruktury krytycznej.

Czytaj także: Wszystko w rękach PSL? Wipler: Możliwy jest nowy rząd w tej kadencji

Mentzen: Wyobraźmy sobie, co będzie jak nasz rząd zlikwiduje gotówkę

Do globalnej awarii Microsoftu odniósł się jeden z liderów Konfederacji Sławomir Mentzen. 

A teraz wyobraźmy sobie, co będzie jak nasz rząd w końcu wprowadzi centralny rejestr faktur, a potem zlikwiduje gotówkę? Jaka jest szansa, że rządowe systemy nie będą miały awarii, która zamknie cały kraj? - napisał na platformie X.

Konfederacja jest przeciwna ograniczaniu płatności gotówkowych i zaznacza, że społeczeństwo bezgotówkowe to społeczeństwo całkowicie podporządkowane władzy.

Przypomnijmy, że 24 kwietnia 2024 roku Parlament Europejski przyjął pakiet przepisów wzmacniających zestaw narzędzi UE do walki z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. Tym samym wprowadził ogólnoeuropejski limit płatności gotówkowych, które będą możliwe - z pewnymi wyjątkami - jedynie do 10 tys. euro. Dotyczy to handlu osób fizycznych z przedsiębiorcami. 

Źródło: dorzeczy.pl, x.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
7
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo