Antoni Korczok – jeden z 2000 polskich księży zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej
Trudno nie mieć dziś skojarzeń z sytuacją polskiego kleru katolickiego pod niemiecką okupacją podczas II wojny światowej, kiedy obecnie podporządkowany Unii Europejskiej (czyli instrumentowi realizacji niemieckiego imperializmu) antyPiS zapowiada laicyzacje Polski, czyli walkę z Kościołem katolickim, katolikami i wiarą katolicką w Polsce.
Niemieccy naziści (których sprytne dzieci i wnuki dziś decydują o rzeczywistości w Unii Europejskiej) podczas trwania II wojny światowej, z racji na to, że katolicyzm jest fundamentem polskości, zamordowali około 2000 polskich księży diecezjalnych, 370 polskich zakonników, 280 sióstr zakonnych z naszego kraju, i zesłali do niemieckich nazistowskich obozów zagłady z Polski 4000 księży i zakonników oraz 11000 zakonnic.
Jedną z tych polskich ofiar niemieckich zbrodni był ksiądz Antoni Korczok, który urodził się w polskiej katolickiej rodzinie robotniczej 1891 w Starej Wsi (obecnie jednej z dzielnic Raciborza). W seminarium studiował teologię i w 1914 przyjął święcenia kapłańskie. W czasie I wojny światowej był kapelanem w niemieckich szpitalach wojskowych, i na Uniwersytecie Wrocławskim obronił doktorat o Kościele unickim w Galicji.
Po wojnie w czasie plebiscytów nad przynależnością Śląska wspierał agitację za Polską, za co był prześladowany przez niemieckie bojówki. Kiedy od 1923 do 1929 był wikarym w Zabrzu, a od 1929 proboszczem w Gliwicach-Sośnicy, wspierał działalność polskich organizacji (w tym i Związku Polaków w Niemczech), szczególnie młodzieżowych.
Tak jak wielu innych księży katolickich, ksiądz Antoni Korczok znalazł się na listach proskrypcyjnych Polaków do wymordowania przygotowywanych już przed wojną przez niemieckich nazistów (na liście Gestapo był od 1937 roku). Na podstawie tych list ksiądz Korczok został przez Niemców uwięziony w 1941 roku. Trzymany był w więzieniach w Gliwicach i we Wrocławiu, a potem w obozie Dachau, do którego niemieccy narodowi socjaliści wysłali 2579 księży katolickich, w tym 1780 z Polski (w Dachau Niemcy zamordowali 868 polskich księżny katolickich). W ramach niemieckiej praworządności w Dachau ksiądz Antoni Korczok został zamordowany na polecenie Gestapo w 1941 roku.
Historię tego polskiego patrioty można poznać dzięki publikacji „»Lecz ja wiem: wybawca mój żyje«. Ksiądz Antoni Korczok (1891–1941). Życie, posługa, męczeństwo” wydanej przez IPN. Publikacja zawiera teksty o życiu zamordowanego jak (Bogusława Tracza, Zbigniewa Gołasza, Sebastiana Rosenbauma, księdza Piotra Góreckiego i Anny Kulczyk), rzeczywistości lat okupacji (teksty księdza biskupa Jana Kopca i Sebastiana Rosenbaum o wrogości nazistów wobec Kościoła katolickiego) i męczeńskiej śmierci katolickiego kapłana w Dachau (księży Sebastiana Wiśniewskiego i Rafała Binieka).