Albania i Grecja nadal formalnie w stanie wojny. To wkrótce się zmieni?
Parlament Albanii jednogłośnie wezwał Grecję do zniesienia ustawy sprzed 84 lat, która wprowadzała stan wojny między tymi krajami.
- Inicjatorem deklaracji była niewielka Partia Sprawiedliwości, Integracji i Jedności (PDIU), która reprezentuje społeczność Czamów - etnicznych Albańczyków wygnanych z północnej Grecji po II wojnie światowej.
- Albania i Grecja zgodziły się w 2016 roku zakończyć formalnie obowiązujący stan wojny, trwający od II wojny światowej, jednak dotąd nie podjęły w tym kierunku żadnych konkretnych decyzji.
- Podczas wizyty w Albanii w 2020 r. ówczesny minister spraw zagranicznych Grecji Nikos Dendias nazwał ustawę o stanie wojennym “anachronizmem”, zapewniając, że “z pewnością oba kraje rozwiążą ten problem”.
- Zobacz także: Katastrofa Malaysia Airlines nad Ukrainą. Minęło 10 lat od zestrzelenia samolotu MH17
Albańscy posłowie jednogłośnie poparli w czwartek deklarację wzywającą sąsiednią Grecję do zniesienia prawa ogłaszającego w 1940 r. stan wojny pomiędzy krajami.
Albania i Grecja zawrą pokój?
Inicjatorem deklaracji była niewielka Partia Sprawiedliwości, Integracji i Jedności (PDIU), która reprezentuje społeczność Czamów - etnicznych Albańczyków wygnanych z północnej Grecji po II wojnie światowej.
Lider PDIU Shpetim Idrizi nazwał prawo wojenne “historycznym absurdem”, przedstawiając deklarację parlamentowi.
Albania i Grecja zgodziły się w 2016 roku zakończyć formalnie obowiązujący stan wojny, trwający od II wojny światowej, jednak dotąd nie podjęły w tym kierunku żadnych konkretnych decyzji.
Czytaj także: Francja. Kto stanął na czele Zgromadzenia Narodowego?
Stan wojny trwa od 1940 roku
Podczas wizyty w Albanii w 2020 r. ówczesny minister spraw zagranicznych Grecji Nikos Dendias nazwał ustawę o stanie wojennym “anachronizmem”, zapewniając, że “z pewnością oba kraje rozwiążą ten problem”.
Ateny przyjęły ustawę ogłaszającą stan wojny pomiędzy dwoma państwami po ataku stacjonujących w Albanii włoskich sił okupacyjnych na Grecję w październiku 1940 r. Grecki parlament nie zniósł jej jeszcze, mimo że oba kraje podpisały umowę o przyjaźni na początku lat 90.
Źródło: balkaninsight.com