75 lat temu zmarł Witold Pilecki. Zwiedzającym udostępniło zrekonstruowaną celę, w której przebywał rotmistrz
Obchodzimy 75. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego. Z tej okazji w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie udostępniło zwiedzającym jego zrekonstruowaną celę. Córka rotmistrza przekazała muzeum pamiątki po swoim ojcu.
- Córka Pileckiego - Zofia Pilecka-Optułowicz przekazała do zbiorów muzeum pamiątki po swoim ojcu, m.in. książkę "O naśladowaniu Chrystusa" Tomasza a Kempis.
- Rotmistrz miał ją w celi więzienia przy ul. Rakowieckiej, to tam oczekiwał na egzekucję 25 maja 1948 r.
- Prezes IPN: Każdy fragment życia Witolda Pileckiego pokazuje nam – choć nieco starszego – to wciąż tego wspaniałego, pięknego człowieka, poświęconego Bogu, ojczyźnie i swojej rodzinie.
- Zobacz także: 77 lat temu AK i UPA wspólnie walczyli z Rosyjskim i komunistycznym okupantem w Hrubieszowie
Dziś obchodzimy 75. rocznicę zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego. W środę Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie udostępniło zwiedzającym zrekonstruowaną celę, w której przebywał bohater polskiego podziemia. Z tej celi zabierano go na wielogodzinne przesłuchania, z których wracał skatowany.
Córka Pileckiego - Zofia Pilecka-Optułowicz przekazała do zbiorów muzeum pamiątki po swoim ojcu, m.in. książkę “O naśladowaniu Chrystusa” Tomasza a Kempis. Rotmistrz miał ją w celi więzienia przy ul. Rakowieckiej, to tam oczekiwał na egzekucję 25 maja 1948 r.
⛓️ Podczas konferencji zaprezentowano odrestaurowaną celę, w której przebywał rtm. Witold Pilecki. Zofia Pilecka-Optułowicz przekazała do zbiorów muzeum pamiątkę po rotmistrzu, książkę „O naśladowaniu Chrystusa” Tomasza a Kempis. pic.twitter.com/ZFCUWdCD5y — Instytut Pamięci Narodowej (@ipngovpl) May 24, 2023
Oddaję to, co było dla nas do tej pory najdroższe. Ojciec w ostatniej chwili przekazał mamie nie list żaden, tylko tę książeczkę „O naśladowaniu Chrystusa” Tomasza a Kempis i powiedział: “Czytaj ją codziennie sama i czytaj codziennie dzieciom. Obojętnie, w jakim miejscu otworzysz tę książeczkę. To ci da siłę do przetrwania trudnych czasów”. I tę książeczkę ja dzisiaj przekazuję dla pokoleń - powiedziała Zofia Pilecka-Optułowicz.
“Człowiek poświęcony Bogu, ojczyźnie i rodzinie”
Każdy fragment życia Witolda Pileckiego pokazuje nam – choć nieco starszego – to wciąż tego wspaniałego, pięknego człowieka, poświęconego Bogu, ojczyźnie i swojej rodzinie. (...) W tym więzieniu zamordowano nie tylko uosobienie historii polskiego narodu w XX wieku, ale także uosobienie sumienia polskiego narodu, człowieka, który swoim życiem i swoją śmiercią udowodnił, że genotyp polskiej wolności będzie trwał - powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki na konferencji prasowej w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
– Każdy fragment życia Witolda Pileckiego pokazuje nam – choć nieco starszego – to wciąż tego wspaniałego, pięknego człowieka, poświęconego Bogu, ojczyźnie i swojej rodzinie – mówił prezes #IPN dr @NawrockiKn. pic.twitter.com/UGnEyIDn80 — Instytut Pamięci Narodowej (@ipngovpl) May 24, 2023
Kim był Witold Pilecki?
Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu w północnej Rosji, w rodzinie przesiedleńców. Jako nastolatek brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1939 roku wziął udział w kampanii wrześniowej, a po jej zakończeniu przedostał się do Warszawy, gdzie stał się jednym z organizatorów konspiracyjnej Tajnej Armii Polskiej.
Ochotnik do Auschwitz
W 1940 roku podczas łapanki w Warszawie pozwolił się aresztować, by przedostać się do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz i zdobyć informacje o panujących tam warunkach. Obozowe przeżycia nie złamały rotmistrza psychicznie, ale dodatkowo zmobilizowały go do walki. Pilecki zawiązał siatkę konspiracyjną w Auschwitz, dzięki czemu mógł sporządzić raport o bestialstwach dokonywanych przez Niemców. Z obozu uciekł w 1943 roku. Później uczestniczył w Powstaniu Warszawskim.
Czytaj także: 9 lat temu zmarł komunistyczny zbrodniarz Wojciech Jaruzelski
Pilecki w więzieniu
Komuniści nie dali za wygraną i rozpoczęli śledztwo przeciwko rotmistrzowi. W połowie 1947 roku bezpieka rozpoczęła przesłuchanie i tortury Pileckiego w więzieniu przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie.
25 maja 1948 r. o godz. 21.30 rozstrzelano rotmistrza. Pilecki na moment przed egzekucją powiedział: „Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć niż lękać”.
W lipcu 2006 r. Prezydent RP Lech Kaczyński w uznaniu zasług Witolda Pileckiego i jego oddania sprawom ojczyzny odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.
Źródło: radiomaryja.pl, twitter, ipn.gov.pl