Wspieraj wolne media

15 lutego rusza rozliczenie PIT. Jakie są metody rozliczeń?

1
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Dziś rusza rozliczenie PIT za 2023 r., oznacza to, że miliony Polaków stoją przed koniecznością złożenia zeznań podatkowych. W jaki sposób rozliczyć się z PIT?

  • Zeznanie muszą złożyć wszyscy, którzy osiągnęli jakikolwiek dochód, bądź ponieśli jakąkolwiek stratę w danym roku podatkowym. Czas na złożenie zeznania mamy do 30 kwietnia.
  • Co zrobić, jeśli otrzymaliśmy PIT do rozliczenia? Aby poprawnie przejść przez tę procedurę, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Na początek określić, z jakiego PIT-u powinniśmy skorzystać.
  • Później należy zapoznać się z metodami, jakimi można się rozliczyć. Możemy to zrobić osobiście, składając zeznanie roczne w okienku podawczym, w formie papierowej w urzędzie skarbowym lub online.
  • Zobacz także: Apel do minister edukacji ws. likwidacji prac domowych. Fundacja Mamy i Taty wyraża sprzeciw

Zacznijmy od tego, kto podlega opodatkowaniu? Zeznanie muszą złożyć wszyscy, którzy osiągnęli jakikolwiek dochód, bądź ponieśli jakąkolwiek stratę w danym roku podatkowym. Czas na złożenie zeznania mamy do 30 kwietnia. 

Zwolnione z tego obowiązku są osoby, które nie ukończyły jeszcze 26 roku życia. Tego rodzaju zwolnienie dotyczy zarówno dochodów osiągniętych ze stosunku pracy, jak i umowy zlecenia. Warunkiem jest jednak nieprzekroczenie w roku podatkowym kwoty przychodów w wysokości 85 528 zł. 

Rozliczenie PIT za 2023 r.

Co zrobić, jeśli otrzymaliśmy PIT do rozliczenia? Aby poprawnie przejść przez tę procedurę, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Na początek określić, z jakiego PIT-u powinniśmy skorzystać. Choć do najpopularniejszych zeznań podatkowych zalicza się PIT-36 i PIT-37, ich rodzajów jest zdecydowanie więcej.

Wśród popularnych formularzy wymienić można:

  • PIT-16 – przeznaczony dla podatników wybierających kartę podatkową, jako metodę rozliczenia,
  • PIT-38 – służący do rozliczania przychodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych,
  • PIT-39 – deklaracja składana przez podatników, którzy sprzedali nieruchomości,
  • PIT-OP – oświadczenie składane przez emerytów lub rencistów związane z przekazaniem 1,5 proc. podatku na rzecz dowolnej organizacji pożytku publicznego.

Czytaj także: Zaczyna obowiązywać Akt o Usługach Cyfrowych. Co to oznacza dla europejskich firm?

Metody rozliczeń

Później należy zapoznać się z metodami, jakimi można się rozliczyć. Możemy to zrobić osobiście, składając zeznanie roczne w okienku podawczym, w formie papierowej w urzędzie skarbowym – w tym celu należy zgłosić się do właściwego, miejscowego urzędu skarbowego. W przypadku rozliczeń małżonków urzędem właściwym będzie ten wskazany we wspólnej deklaracji podatkowej.

Istnieje jednak również możliwość rozliczenia się online, i jest to najszybszy sposób. Można skorzystać z przeznaczonej do tego aplikacji, jak np. e-pity lub Twój e-PIT. Korzystając z tego rozwiązania, nie trzeba uzupełniać danych ręcznie - można je pobrać automatycznie z serwerów Ministerstwa Finansów.

Często usługi takie, jak Twój e-PIT wymagają zalogowania przy użyciu np. profilu zaufanego lub aplikacji mObywatel, przed przystąpieniem do próby złożenia PIT-u w ten sposób upewnijmy się, że spełniliśmy niezbędne wymogi techniczne.

Źródło: media.lightscape.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo