14 kwietnia obchodzimy Święto Chrztu Polski. Koniecznie wywieś flagę
14 kwietnia po raz kolejny obchodzimy Święto Chrztu Polski. To święto państwowe, ustanowione przez Sejm Rzeczpospolitej 22 lutego 2019 roku.
- Data chrztu władcy Polan Mieszka I w 966 r. uznana została jako dzień narodzin państwa Polskiego.
- Akcja Katolicka wraz z Fundacją "Słowo" zaprasza do świętowania Chrztu Polski przez wywieszenie flagi.
- Święto to obchodzone jest w Polsce dopiero po raz czwarty, dlatego nie jest ono jeszcze powszechnie przyjęte przez polskie społeczeństwo.
W założeniu święto ma na celu “upamiętnienie chrztu Polski dokonanego prawdopodobnie 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości”.
W celu upamiętnienia tego wydarzenia Sejm Rzeczpospolitej ustanowił dzień 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski.
14 kwietnia wywieś flagę
Akcja Katolicka wraz z Fundacją “Słowo” zaprasza do świętowania Chrztu Polski przez wywieszenie flagi. To nie tylko podkreśli wagę tego święta w naszej ojczyźnie, ale też nie pozwoli zapomnieć o naszych chrześcijańskich korzeniach.
Święto to obchodzone jest w Polsce dopiero po raz czwarty, dlatego nie jest ono jeszcze powszechnie przyjęte przez polskie społeczeństwo. Przypomnijmy naszym sąsiadom, przyjaciołom, że warto upamiętnić ten dzień poprzez wyeksponowanie flagi w oknach, na balkonach czy tarasach.
Zachęcono również do czynnego udziału w obchodach tego wydarzenia, poprzez organizację lekcji wychowawczych, akademii czy apeli szkolnych.
Zachęcamy do rozpowszechniania materiałów promocyjnych Święta Chrztu Polski stworzonych przez Fundację “Słowo” na swoich profilach społecznościowych - czytamy na stronie Święto Chrztu Polski.
Czytaj także: Na Białorusi doszło do kolejnej dewastacji pomnika polskich bohaterów. Skradziono tablicę z cmentarza we wsi Worziany
Mieszko I przyjął chrzest
14 kwietnia 966 r., kiedy Mieszko I, książę Polan, przyjął chrzest w swoim imieniu i ludu, którego był władcą. Akt ten zainicjował chrystianizację ziem polskich i jest uznawany za początek naszej państwowości.
Chrzest Polski uznaje się zarówno za symboliczną datę powstania naszego państwa, jak i Kościoła katolickiego na jego terytorium. Polska została włączona do grona chrześcijańskich nowoczesnych krajów, a to zapewniło jej szybki rozwój i wzrost znaczenia wśród państw Europy.
Przyjmuje się, że chrzest Mieszka I odbył się za pontyfikatu Jana XIII. Większość historyków uznaje, że do wydarzenia doszło w Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 roku, ponieważ zgodnie ze starożytną tradycją Kościoła, chrzczono wówczas katechumenów.
Źródło: zachod.pl, swietochrztu.pl